Zamek Gniew – niegdyś potężna gotycka twierdza rycerzy, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z turniejów rycerskich, zaciętych bitew i wspaniałych spektakli – dziś piękny resort zamkowo pałacowy.
Usytuowany na malowniczym wzgórzu nad Wisłą, stanowi połączenie historii i niezwykłej amtosfery, kryjącej się w murach zamkowych. Dziś zaprasza nas do swoich komnat.
Odrobina historii
Zamek zaczęto budować na planie czworoboku po 1290 roku. Prace trwały przez 40 lat,a po ich zakończeniu stał się on, obok zamków w Człuchowie i Gdańsku, najpotężniejszą Krzyżacką warownią, leżącą na lewym brzegu Wisły. Na przełomie XIII i XIV wieku był on domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów, wywodzących się m.in. z rodów: Radziwiłłów, Zamojskich i Lubomirskich. Wielokrotnie przebudowywany w ciągu wieków, pełnił nawet rolę spichlerza. To właśnie w XIX wieku służył do przechowywania plonów,a przebudowa ta znacznie wpłynęła na pierwotny układ wnętrz: zniknęło dużo gotyckich elementów architektury. XX wiek nie był szczęśliwy dla budowli. Została poważnie zniszczona w pożarze w 1921 r. Po roku 1939 r. niemieckie władze okupacyjne urządziły na terenie zamku więzienie dla Polaków. Odbudowa zabytku rozpoczęła się w latach1968-1974. Wtedy otworzono częściowo wygląd zamku z czasów średniowiecza. W 2010 roku właścicielem zamku została firma Polmlek.
Czy tutaj straszy?
Każdy szanujący się zamek powinien mieć ducha. Tak jest też w przypadku Zamku w Gniewie. Najbardziej znany jest duch komtura gniewskiego Zygmunta von Ramungena. To historyczna postać, znana z tego, że przekonywał Wielkiego Mistrza Zakonu, by ten zrezygnował z Bitwy pod Grunwaldem. Bitwa jednak odbyła się, a sam komtur zginął podczas potyczki. Teraz nawiedza swoją dawną warownię. Duch tego spokojnego i pobożnego człowieka pojawia się podczas spektaklu „światło i dźwięk”, przy okazji inscenizacji Wielkiego Pożaru. W muzeum jego głos opowiada o wydarzeniach pod Grunwaldem – widzianych z perspektywy Krzyżaków. Miejscowi mówią, że to nie jedyny ślad obecności istot „nie z tego świata”.
Legenda
W zamkowych murach znaleziono liczący kilkaset lat szkielet młodej kobiety, która najprawdopodobniej została zamurowana w komnacie. Kasztelan gniewski opowiada legendę. Kiedy w noc świętojańską, i to dokładnie o północy, śmiałek jaki się znajdzie, któremu nie straszno będzie do zamkowej białogłowy przyjść i raczy ucałować nadobne jej czółko, temu pieniędzy ni szczęścia nigdy nie zabraknie.
Elegancja i komfort
Szeroki wachlarz możliwości daje spektakularna baza noclegowa. 250 miejsc noclegowych wkomponowanych w Królewskie Wzgórze Zamkowe (Hotel Rycerski, Pałac Marysieńki, Zamek Królewski). Towarzyszące sale restauracyjne, bary, kawiarnie i karczmy rycerskie oddają niepowtarzalną atmosferę relaksu i wypoczynku. Elementem wyróżniającym Hotel Zamek Gniew jest zadaszona przestrzeń dziedzińca zamkowego, będąca idealnym miejscem do organizacji koncertów. Nadaje się również do targów, pokazów mody, prezentacji,uroczystych bankietów i wielu innych wydarzeń.
Zamek dysponuje 10-cioma salami konferencyjnymi,z nowoczesnym wyposażeniem audiowizualnym. Ale to jeszcze nie wszystko: łącząc komfort z duchem tradycyjnej polskiej gościnności goście mają do dyspozycji pobyty w SPA & Wellness Królowej Marysieńki z bogatą ofertą profesjonalnych zabiegów. Hotel Zamek Gniew to również wyjątkowe miejsce do organizacji Królewskiego Wesela. Uroczystość zaślubin można zorganizować w kaplicy zamkowej wraz ze wspaniałym przyjęciem weselnym, któremu towarzyszą salwy armatnie i pokazy walk rycerskich.
Podróż w czasie
Dla miłośników historii i zwiedzania również nie brakuje atrakcji. Na Zamku prezentowane są stałe wystawy „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Z dziejów kowalstwa artystycznego”. Ponadto w sezonie organizowane są liczne turnieje rycerskie oraz VIVAT VASA, inscenizacja wojny polsko-szwedzkiej. Impreza historyczna odtwarza wojskowość XVII-wieczną i przyciąga wielu fanów militariów. Fani mocnych wrażeń nie mogą pominąć izby tortur – zlokalizowanej w piwnicach północnego skrzydła Zamku Gniewskiego. Jest to wystawa dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdują się tu, takie machiny jak: Gilotyna, Knebel, Fotel Czarownic, Zgniatacz kciuków, Trzewik Malezyjski, Madejowe łoże. Łoże sprawiedliwości, Maska hańby, Córka śmieciarza – Bocian, Kołyska Judasza, Osioł Hiszpański, Zgniatacz głowy. Aż skóra cierpnie!
Gościć i służyć
Po pierwsze gościć i służyć to podstawowe motto Hotelu Zamek Gniew. Warto odwiedzić, by przenieść się w odległe czasy i poczuć atmosferę średniowiecznego zamczyska, jak również zrelaksować się w pięknie odrestaurowanym kompleksie restauracyjno-hotelowym. Odwiedziny Zamku Gniew to również kontakt z przyrodą, Obok wielu obiektów o charakterze historycznym, znajdziemy tutaj również urzekającą naturę . Gniew leży w widłach utworzonych przez Wisłę oraz uchodzącą do niej Wierzycę. Planując wakacje, urlop, czy wyjazd służbowy warto mieć na uwadze to miejsce, bo już od pierwszej wizyty zauroczy nas na długi czas.
Pozostałe artykuły:
www.abc-restauracji.pl/artykuly