Wędzarnie elektryczne z generatorem dymu

16 lutego 2018 ABC Aktualności
Wędzarnie elektryczne z generatorem dymu

Dzięki domowej wędzarni można przygotowywać w tradycyjny, domowy sposób własne wyroby wędliniarskie. Wystarczy jedynie kawałek wygospodarowanego miejsca na działce lub w ogrodzie.

By rozpocząć wędzenie we własnej przydomowej wędzarni. W ofercie firmy Borniak jest kilka wędzarni i cały asortyment produktówpotrzebnych podczas procesu wędzenia. Proces wędzenia odbywa się w niej automatycznie, niemal bez udziału użytkownika. Dzięki zastosowaniu generatora dymu cały proces jego wytwarzania ogranicza się  do przyciśnięcia specjalnego guzika. Spalanie drewna odbywa się samoczynnie – z zasobnika zrębki zostają przetransportowane na grzałkę, poddane wysokiej temperaturze  i powolnemu spaleniu bez płomienia dzięki czemu wyeliminowane zostało do minimum zagrożenie osmolenia wędlin.   Wędzarnię wyposażono również w termostat, który reguluje temperaturę w komorze. Raz ustawiona temperatura będzie utrzymywana przez cały proces wędzenia, chyba, że sami ją zmienimy. Produkty firmy Borniak to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie doskonałe walory smakowe – to w końcu naturalne produkty. Dzięki nim sam możesz zdecydować o  tym, jaki aromat uzyskają wędzone przez Ciebie  wyroby

 

 

Wszystkie produkty i informacje:

www.borniak.pl

Przepis na Pulled pork
szarpana wieprzowina wędzona z borniak’iem

Amerykański „pulled pork” to danie u nas mało znane, a zdecydowanie warte uwagi! 
Jest to zazwyczaj łopatka, którą przygotowuje się (najczęściej długo, w niskiej temperaturze) 
do momentu, aż mięso będzie rozdzielać się na pojedyncze włókna. Można podać ją na talerzu wraz z puree ziemniaczanym i dodatkami lecz znacznie popularniejsza jest podawana w bułce.

Przygotowanie sosu
W rondelku na oliwie z oliwek podsmażamy cebulę posiekaną w kostkę. Gdy będzie szklista dodajemy wyciśnięte ząbki czosnku. Podsmażamy przez chwilę, dodajemy koncentrat pomidorowy, mieszamy i wsypujemy cukier. Podsmażamy, aż cukier całkowicie się rozpuści i zamieni w syrop. Dodajemy przecier pomidorowy i keczup. Przyprawiamy sos octem balsamicznym, sosem worcestershire, melasą, musztardą oraz solą i pieprzem. Zagotowujemy. Sos powinien być słodko-kwaskowy. Gdy jest zbyt mało kwaśny – dodajemy odrobinę więcej octu, a gdy zbyt mało słodki – dodajemy więcej melasy (ewentualnie cukru). Można dodać trochę tabasco lub chili w proszku, jeśli preferujecie ostre dania. My dodajemy często także po pół łyżeczki mielonego kuminu i mielonej kolendry dla ciekawszego smaku. Sos powinien gotować się przez 10 minut, aby smaki się przegryzły. Na końcu blendujemy go na gładko.

Składniki główne
1 – 1,5 kg chudej łopatki wieprzowej
1 łyżka musztardy (ostrej dijon lub angielskiej)
2 duże cebule
½ łyżki soli
½ łyżki cukru trzcinowego
½ łyżki słodkiej, wędzonej papryki w proszku
½ łyżki czosnku granulowanego
½ łyżki suszonego tymianku
½ łyżki nasion kolendry
½ łyżki nasion kminu rzymskiego (kuminu)
Sos barbecue (BBQ)
½ średniej cebuli
2 duże ząbki czosnku
1 łyżka oliwy z oliwek
⅓ szklanki brązowego cukru
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1 i ½ szklanki przecieru pomidorowego (375 ml)
½ szklanki ketchupu (125 ml)
2-3 łyżki octu balsamicznego
1 łyżka sosu worcestershire
1-2 łyżki melasy z trzciny cukrowej
1 czubata łyżeczka musztardy dijon
ok. 1 łyżeczka soli
ok. ½ łyżeczki pieprzu
tabasco lub chili w proszku (opcjonalnie)
Biały sos (opcjonalny)
śmietana 18%
majonez
zioła prowansalskie
1 – 2 ząbki czosnkuNa 2 łyżki śmietany -1 łyżka majonezu przyprawiamy
ziołami prowansalskimi i wyciskamy czosnek,
wszystko dokładnie mieszamy.

 

Przygotowanie mięsa
Łopatkę wieprzową myjemy, osuszamy i wycinamy z wierzchu zbędny tłuszcz oraz włókna. Smarujemy całą łopatkę ostrą musztardą. Cebule obieramy i kroimy na cztery części – następnie umieszczamy na dnie naczynia żaroodpornego z przykrywką (może być folia aluminiowa). Wszystkie przyprawy należy ze sobą zmieszać (jeżeli przyprawy są ziarniste – użyj moździerza). Nacieramy łopatkę z każdej strony i okładamy ją cebulą. Tak przygotowaną łopatkę odstawiamy do lodówki na 4 – 6 godzin lub na całą noc. Po wyciągnięciu łopatki z lodówki wkładamy ją na półkę do wędzarni. Wkładamy na półkę do wędzarni a pod mięso podkładamy miskę na ociekające „soki”. Wędzimy przez ok. 8 godzin w 120 stopniach z włączonym generatorem na zrębkach bukowych. W tym czasie nie musimy nic robić. Po uwędzeniu i przestudzeniu, łopatkę wyjmujemy i szarpiemy widelcem, aż do pojedynczych włókien (opcjonalnie rękami). Cebulę można wykorzystać – drobno pokroić i dodać do mięsa, ale jej głównym zadaniem było stworzenie rusztu. Poszarpane mięso należy wymieszać z ok. 3/4 szklanki podgrzanego sosu BBQ. Tak przygotowane mięso podajemy z surówką z czerwonej kapusty i korniszonami. Gdy podajemy całość w bułce – podpiekamy ją i smarujemy musztardą.