PRE Biel: Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

9 listopada 2020 ABC Aktualności
PRE Biel: Stacje ładowania pojazdów elektrycznych

Kilka lat temu w Polsce temat elektromobilności przewijał się głównie na targach i konferencjach. Rynek rozwijał się pomału, bez szczególnej dynamiki i optymizmu. Krajowe firmy, które zdecydowały się wejść w tą niszę, traktowały ją jako inwestycję i rozwój swojego biznesu. Dziś, większość z nich już wie, że to była dobra decyzja. Tak jest również w przypadku krakowskiej firmy PRE Edward Biel.

W branży energetycznej jesteśmy od ponad 27 lat. Od początku naszej działalności produkujemy nieprzerwanie rozdzielnice elektryczne, stacje transformatorowe oraz rozwiązania dla energetyki zawodowej i przemysłowej – mówi Szymon Biel, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie PRE Biel.

PRE Biel
pre_logo

Kilka lat temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie oferty o stacje ładowania pojazdów elektrycznych pod marką EVB.

To linia nowoczesnych i innowacyjnych stacji przeznaczonych do zastosowań domowych, biznesowych oraz do zastosowań publicznych.

Pomimo, że elektromobilność dosłownie wtedy w Polsce raczkowała, miałem pewność, że kiedyś będzie to solidna noga naszego biznesu. Kilka lat temu brakowało polskich producentów tego typu rozwiązań, a zachodnie firmy nie traktowały naszego rynku poważnie. Jednej strony było dla nas zrozumiałe. Praktycznie nie było samochodów elektrycznych, a popyt na stacja ładowania był bardzo mały. Wejście w ten rodzaj produkcji wiąże się ze sporym ryzykiem. Analizując sytuację na rynkach Europy Zachodniej doszliśmy do wniosku, że jesteśmy skłonni takie ryzyko ponieść. Już wtedy było widać, że elektromobilność to przyszłość motoryzacji, zwłaszcza tam, gdzie użytkownicy mogli liczyć na wsparcie rządu lub samorządu. To naturalna droga rozwoju przemysłu motoryzacyjnego – uważa Szymon Biel. Nie wynika to tylko i wyłącznie z pobudek ekologicznych – chociaż na końcu i tak to się do nich sprowadza. Samochody elektryczne są w pewnych zastosowaniach lepsze. Ich napędy są ponad dwukrotnie bardziej sprawne niż napędy spalinowe, a przy okazji ich konstrukcja jest znacznie prostsza.

Klienci

Strategiczna decyzja wejścia w produkcję i sprzedaż stacji ładowania samochodów elektrycznych była dla nas o tyle ważna i potrzebna, że część naszych dotychczasowych klientów zaczęła o nie pyta. Często tam, gdzie dostarczaliśmy rozdzielnice dziś budujemy stacje ładowania. Do grona naszych Klientów należą m.in.; hotele oraz inne obiekty branży HoReCa. Właściciele tych obiektów zauważyli, że jest to dobra okazja, żeby w dobie sporej rywalizacji o klienta, zaproponować mu coś ekstra. Czas pandemii również zmusza do szukania nowych pomysłów na przyciągnięcie do swojego obiektu. Użytkownicy pojazdów elektrycznych są klientem, który podczas ładowania swojego pojazdu chętnie skorzysta z noclegu czy gastronomii. Portale internetowe i wyszukiwarki już teraz uwzględniają stację ładowania jako dodatkowy atut obiektu. Szkoda, żeby taka okazja i klient „przejechali” koło nosa. Nasze stacje ładowania EVB to idealny produkt do wykorzystania w swoim biznesie. Proponujemy stacje „szyte na miarę” oraz zapewniające dodatkowe funkcjonalności, oprócz tylko ładowania auta elektrycznego, to m.in.: stacje EVB Advert AC – stacje ładowania z 55 celowym ekranem wysokiej jakości, dzięki któremu możemy prezentować materiały promocyjne własnego obiektu lub wynająć dla innych powiązanych podmiotów.

PRE Biel
prebiel_zdj

Klienci oczekują od nas wysokiej jakości dla każdego urządzenia z naszego portfolio.

W ubiegłym roku przy współpracy z wiodącymi projektantami wzornictwa przemysłowego stworzyliśmy nową serię stacji ładowania w wersji EVB Wallbox – „Silver Mountain”. Są nowoczesne technologiczne, ale także bardzo atrakcyjne wizualnie. Rynek na to czekał, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych inwestycji. Klienci oczekują również, że stacje ładowania są bezpieczne. Ładowanie samochodu budzi jeszcze pewne obawy, zwłaszcza u kierowców, którzy dopiero co przesiedli się do samochodów elektrycznych. Bezpieczeństwo w przypadku stacji ładowania, to także bezpieczeństwo związane z dostępem do urządzenia, możliwość autoryzacji użytkownika i sprzedaży usług ładowania. W naszym przypadku oferujemy rozwiązana dla każdego segmentu klientów, począwszy od kart RFiD, a skończywszy na zarządzaniu stacjami przez największe i najbardziej popularne dedykowane platformy operatorskie.

Nasze stacje są dziś używane przez największych operatorów stacji ładowania w Polsce, ale też bez kompleksów patrzymy na rynku europejskie. W kilku krajach poza Polską kierowcy korzystają od kilku miesięcy z naszych ładowarek. Oczywiście w Polsce jest ich też coraz więcej. W samej Warszawie mamy prawie 100 instalacji. Obsługujemy między innymi prawie 500 elektrycznych samochodów dostępnych w modelu wynajmu na minuty. Dostarczyliśmy tam zarówno stacje normalne jak i szybkie. Prawdę mówiąc ciężko znaleźć drugą tak obciążoną infrastrukturę ładownia aut elektrycznych w Europie. Nie boimy się takich wyzwań, nasza firma dotychczas dostarczyła łącznie ponad 900 stacji ładowania na rynek rodzimy i zagraniczny – podsumowuje Szymon Biel.

Obecnie firma podpisała umowy na dostawy stacji ładowania z wiodącymi operatorami energetycznymi w kraju. Co dla firmy otwiera nowe możliwości rozwoju oraz spoglądania z optymizmem na dalszy wzrost sprzedaży. pre

Przyszłość

Patrząc na rozwój elektromobilności w Polsce jestem spokojny o tu i teraz – potwierdza Szymon Biel. Na naszych drogach pojawia się coraz więcej aut elektrycznych. Polacy się do nich przekonują. Firmy wymieniają floty na nisko i zero-emisyjne. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wprowadza swoisty porządek przy budowie infrastruktury. Ja jednak staram się patrzeć w przyszłość, szukając nowych rozwiązań. Czegoś, co możemy dodać do naszego portfolio. Jakość, nowoczesny wygląd, integracja dostawcami platform do zarządzania stacjami to już nie wszystko. Teraz zadbajmy o ekologię. Klienci biznesowi coraz częściej pytają o źródła OZE, sami chcą się wyróżnić przed konkurencją. Moim zdaniem przyszłość elektromobilności to będzie synonim zielonej energii. Nasza rola – dostarczyć inteligentne stacje ładowania w pełni zintegrowane i gotowe ładować samochody „czystym prądem”.

W ostatnim czasie wdrożyliśmy wiele nowych rozwiązań funkcjonalnych, m.in.: Smart Switch Charge – zarządzanie i dostosowanie poziomu mocy na obiekcie, dynamiczny balans mocy na stacji pomiędzy stanowiskami. pre

Nie przestajemy rozwijać oferty naszych stacji ładowania. Obecnie trwają pracę nad budową stacji ładowania EVB max DC oraz EVB max Advert DC o mocy ładowania do 350 kW.

Pozostałe artykuły: pre

www.abc-restauracji.pl/artykuly

www.abc-handlu.pl