PROFESJONALNE ROZWIĄZANIA AUDIO dla sektora HoReca

23 lipca 2018 ABC Aktualności
PROFESJONALNE ROZWIĄZANIA AUDIO dla sektora HoReca
PROFESJONALNE ROZWIĄZANIA AUDIO dla sektora HoReca
Konrad Fengler, Dział Instalacji firmy Aplauz Sp. z o. o. – oficjalnego przedstawiciela marek Sennheiser i QSC w Polsce.

Biznes HoReCa w dużej mierze opiera się na relacjach z klientami i tworzeniu dla nich komfortowego otoczenia, w którym czują się dobrze i do którego chcieliby powrócić. Jednym z kluczowych zagadnień, który właściciele ośrodków często traktują po macoszemu, jest nagłośnienie – wszak też ma ogromny wpływ na poziom komfortu w danym miejscu.

Tematowi nagłośnienia warto poświęcić czas już na etapie projektowania budynku czy lokalu, gdyż jeśli potraktujemy instalację dobrego sprzętu audio jako inwestycję, zwróci się ona w postaci zadowolonego klienta i korzyści wizerunkowych, które przełożą się w dłuższej perspektywie na korzyści finansowe. Zarówno w przypadku budynków na etapie projektu, jak i wymiany sprzętu nagłośnieniowego w już istniejącym ośrodku hotelowym czy restauracji, należy zwrócić uwagę na takie istotne aspekty instalacji audio jak: miękki szerokopasmowy dźwięk, estetyka głośników, ich rozmiar (miniaturowe lepiej się prezentują), sposób podłączenia przewodów (możliwość ukrycia przewodów w uchwycie montażowym jest bardzo ważna w tego typu obiektach), istotna jest też efektywność głośnika. Dobrym przykładem takiego rozwiązania może być model QSC AC-C8T-nb – mały, elegancki głośnik z możliwością wyboru kolorystyki obudowy, który daje dobry dźwięk o sprawności aż 96 dB i współpracuje z mniejszymi wzmacniaczami, co przekłada się na znacząco niższe całoroczne koszty zużycia energii elektrycznej względem tradycyjnych głośników.

Sam głośnik to jednak nie wszystko – trzeba mu zapewnić źródło dźwięku, a także nim sterowanie. W przypadku obiektów HoReCa osobom zarządzającym przede wszystkim zależy na bezobsługowości takiego sprzętu, dlatego warto rozważyć wyposażenie systemu nagłośnieniowego w procesor, który pełni na miejscu rolę „inżyniera dźwięku”. Procesor QSC CORE 110f zapewnia np. różnorakie źródła dźwięku (dostęp do radia internetowego – cztery niezależne tunery, możliwość wgrania playlist, itd,), oferuje 16 niezależnych playerów, dzięki którym możemy ustawić odrębne playlisty dla każdej ze stref w hotelu (ogólnej, Spa, relaksu, fitness, itd.). Całym systemem można zarządzać w bardzo prosty sposób za pomocą dedykowanych dotykowych sterowników ściennych, a także za pomocą aplikacji na PC, iPhone’y czy iPady.

Coraz więcej hoteli w Polsce dostrzega wymierne korzyści również z posiadania sal konferencyjnych, które również muszą być wyposażone w odpowiedni system nagłośnieniowy, aby spełniały swoją rolę i przyciągały kolejnych klientów. System konferencyjny musi spełniać kilka podstawowych warunków: krystalicznie czysta jakość dźwięku, łatwość instalacji i konfiguracji przy jednocześnie łatwej obsłudze niewymagającej specjalistycznej wiedzy lub wsparcia techników IT.

Z naszej oferty te kryteria spełniają takie urządzenia jak wysoko technologiczny mikrofon sufitowy Sennheiser TeamConnect Ceiling dedykowany średnim i większym pomieszczeniom konferencyjnym. Unikatowość tego rozwiązania polega na tym, że dzięki technologii adaptacyjnego kształtowania wiązki nasz wirtualny mikrofon swobodnie „podąża” za mówcą lub mówcami, a więc nie musi być konfigurowany pod określone miejsca w sali lub przestawiany w trakcie konferencji, a uczestnicy mają pełną swobodę ruchów. Z kolei w przypadku małych sal idealnym rozwiązaniem może być Sennheiser TeamConnect. Możemy mieć od 2 do 4 połączonych ze sobą bezprzewodowo „stacji” (zintegrowanych zestawów mikrofonów z głośnikami), potrafiących „obsłużyć” od 12 do 24 uczestników, co doskonale się sprawdza zarówno w małych pomieszczeniach konferencyjnych, jak i przestrzeniach otwartych czy półotwartych.

Podsumowując, nagłośnienie w biznesie HoReCa jest niesamowicie istotnym zagadnieniem, które ma istotny wpływ na poziom zadowolenia klientów i warto potraktować go poważnie. Aczkolwiek nie należy się go bać, ponieważ istnieją takie rozwiązania, które nie tylko z łatwością wpasowują się w estetykę lokalu, lecz także są niesamowicie proste w obsłudze przy jednocześnie bardzo rozbudowanej funkcjonalności.

 


Konrad Fengler, Dział Instalacji firmy Aplauz Sp. z o. o. – oficjalnego przedstawiciela marek Sennheiser i QSC w Polsce.