Letnie grillowanie
Maj w tym roku nas nie rozpieszczał. Pogoda nie sprzyjała pobytowi na świeżym powietrzu, stąd też i sezon grillowy zaczął się później niż choćby w roku ubiegłym. Wreszcie, w końcu jest…Upragnione ciepło. Możemy nacieszyć się słońcem, śpiewem ptaków i widokiem zieleni i kwiatów. A także zapachem i smakiem potraw przyrządzonych na własnym grillu, według swoich przepisów.
Bezpośrednio czy pośrednio
Grillowanie stało się już niemal sztuką. Kto opanował ją do perfekcji ten zachwyca swoich gości wspaniałością smaków i zapachów. Do grillowania niewielkich kawałków mięsa, warzyw oraz ryb wykorzystujemy grillowanie bezpośrednie. Metoda jest prosta – elementy do grillowania układa się na rusztach, nad żarzącymi się węgielkami. Nie zajmuje ona zbyt wiele naszego czasu, bo tylko raz należy przełożyć grillowaną żywność na drugą stronę i od czasu do czasu zerkać, czy palenisko jest w należytym stanie (nie pali się płomieniem, nie dogasa). W celu równomiernego i powolnego pieczenie ruszt zawieszony powinien być około 15 cm nad paleniskiem.
Duże kawałki mięsa wymagają dłuższego czasu pieczenia i układanie produktów bezpośrednio nad żarem się nie sprawdzi. Musimy zastosować grillowanie pośrednie, tak zwane barbecue. Węgielki należy rozłożyć na boki a produkty żywnościowe położyć na specjalnej aluminiowej tacce umieszczonej między żarzącymi się węgielkami. Grill należy przykryć pokrywą, (jeśli takową posiada). W tej metodzie czas pieczenia jest dłuższy, ale potrawa równomiernie dochodzi, w tym również w środku, bez niespodzianek w postaci niedopieczonych miejsc.
Kilka zasad
W trakcie grillowania nie można zapominać o pewnych podstawowych zasadach, które sprawią, że ta sztuka kulinarna nam nie zaszkodzi. Palenisko powinno się zawsze żarzyć równomiernie węglem drzewnym z drzew liściastych. Podpałki służą jedynie do podpalania i nigdy nie należy kłaść żywności na ruszt dopóki się nie wypalą. Należy unikać mięsa wcześniej przyprawionego i konserwowanego (saletra w wysokiej temperaturze wydziela silnie trujący nitrozoamin. Przed pieczeniem mięso można zamarynować na 2 godziny (w oleju lub winie z przyprawami). Do kiełbasek zawsze dodajemy musztardę, bo zawarta w niej gorczyca pobudza wydzielanie soków trawiennych. Nie żałujmy ziół w trakcie grillowania.
Jeśli mamy ochotę na warzywa z grilla to przed ich położeniem na ruszt należy zanurzyć je na 3 godziny w marynacie bez soli.
Mięso i kaszankę starajmy się zawsze jeść z sałatką ze świeżych warzyw (zneutralizują szkodliwe związki powstające podczas grillowania). Starajmy się nie używać soli – najlepiej zastąpić ją estragonem. Unikajmy piwa. Lepiej zastąpić go czerwonym winem.
Trzymajmy się ogólnej zasady – nie przypiekać mięsa zbyt mocno.
Dietetyka a pieczenie
Czy istnieje grill dietetyczny? Wydaje się, że to raczej nie jest możliwe, jednak odpowiednie przygotowane potraw sprawi, że będą one bardziej dietetyczne. Można to zrobić między innymi poprzez wcześniejsze ich podsmażenie na patelni, co spowoduje częściową utratę tłuszczu. W trakcie pieczenia na grillu mięso również traci część tłuszczu (około 20 procent). Spożywajmy w trakcie grillowej biesiady jak najwięcej warzyw, co sprawi, że automatycznie zjemy mniej mięsa. Pijmy dużo soków i wody mineralnej.
Na gazie
Jeśli dysponujemy grillem gazowym to musimy podchodzić do sztuki grillowania z umiarem – te urządzenia bowiem dysponują dużą mocą. Wskazania termometru mówią nam o temperaturze powietrza w piekarniku i nigdy nie jest ona taka sama jak temperatura rusztu. Jest to ważne, bowiem w grillu pieczemy poprzez działanie gorącego powietrza oraz poprzez oddziaływanie rusztu na mięso tak, jak działa na nierozgrzane dno patelni. Mówiąc prościej – temperatura powietrza w piekarniku wskazana przez termometr jest około trzy razy wyższa niż temperatura rusztów.
Powiedzenie, że trening czyni mistrza sprawdza się również w dziedzinie grillowania. Im częściej to robimy i podchodzimy do sprawy z powagą, tym większej nabywamy wprawy a nasze potrawy zadziwiają prawdziwych smakoszy. Powinniśmy też pamiętać o podstawowej zasadzie – cierpliwość jest drogą do sukcesu.
Dla rozpoczynających sezon grillowy proponujemy prosty przepis na smaczną potrawę.
Biała kiełbasa z chili i cebulką.
Składniki: kg białej, parzonej kiełbasy, cebula, papryczka chili, dwie łyżki oliwy, dwie łyżeczki miodu, sól, pieprz, łyżeczka słodkiej papryki, pół łyżeczki ostrej papryki, łyżeczka tymianku
Przyrządzanie: Kiełbasę nacinamy na krzyż i umieszczamy w dużej misce. Dodajemy do niej pokrojoną cebulkę, papryczkę chili, oliwę i miód oraz przyprawy. Całość dokładnie mieszamy i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Można też grillować na tackach przez około 35 minut.