Legendarny brytyjski hotel z nową koncepcją gastronomiczną

23 kwietnia 2021 ABC Aktualności
Legendarny brytyjski hotel z nową koncepcją gastronomiczną

Po zeszłorocznej realizacji na londyńskim Heathrow, krakowskie biuro architektoniczne Iliard Architecture & Interior Design podjęło się kolejnego hotelowego projektu w Wielkiej Brytanii. Chodzi o rewitalizację zabytkowego obiektu The Queens Hotel w Leeds.

The Queens Hotel w Leeds powstał w 1937 roku na zlecenie brytyjskiego przedsiębiorstwa kolejowego. Majestatyczny biały budynek utrzymany w stylistyce art-deco stanął w pobliżu dworca, w samym centrum miasta i jest jednym z jego punktów rozpoznawczych. Wykonany został z wapienia portlandzkiego; tego samego, z którego zbudowano m.in. Pałac Westminsterski czy British Museum. W momencie powstania był to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Wielkiej Brytanii, w którym gościli przedstawiciele najwyższych sfer społecznych i śmietanka towarzyska. 84 lata później architekci z biura Iliard Architecture & Interior Design podjęli się zadania przywrócenia hotelowi dawnego blasku i splendoru.

Naszą rolą w The Queens było zaprojektowanie całkowicie odmienionej koncepcji hotelowych przestrzeni wspólnych, takich jak lobby, bary czy restauracje – tłumaczy Agnieszka Dziedzic, architekt prowadząca w Iliard. – Stworzyliśmy zupełnie nowy kształt przestrzeni hotelowych na poziomie parteru, gdzie powstanie „social hub”, czyli eleganckie centrum spotkań i interakcji dla gości. Całkowitą przemianę przejdzie również koncepcja gastronomiczna hotelu. W wyniku naszego projektu powstanie m.in. restauracja z zewnętrznym tarasem i obszerna kawiarnia w lobby głównym – wymienia architektka.

Monumentalna architektura hotelu The Queens oraz jego historia zainspirowała architektów do stworzenia eklektycznych wnętrz. – Efekt wizualny, jaki chcieliśmy osiągnąć w tym projekcie, to historyzujące wnętrze z silnymi odniesieniami do współczesnych trendów – opowiada Katarzyna Bodurka – architektka Iliard i współautorka projektu. – Połączyliśmy ze sobą tradycyjne formy i nowoczesne wykończenia. Zastosowanie tynków dekoracyjnych, cegły czy odsłonięcie i wyeksponowanie istniejącego stropu żeberkowego nadają surowy charakter wnętrzu, co z kolei kontrastuje z drewnianym wykończeniem posadzki i ścian. Ciężkie meble, takie jak sofy i tapicerowane fotele, dywany w charakterze vintage oraz stylizowane lampy w minimalistycznym wydaniu to odwołania do historii i ducha hotelu – dodaje.

Autorskie wzory wykładzin, dobór mebli z epoki oraz zastosowanie nieoczywistych grafik podkreślą indywidualny, elegancki charakter wnętrz. Stonowana kolorystyka przełamana została w projekcie akcentami żywych kolorów.

Hotel i jego koncepcja oferty kulinarnej mają być dostępne nie tylko dla przyjezdnych gości, ale także dla lokalnych mieszkańców. Po przekroczeniu progu hotelu nie przywita nas, jak dzieje się to zazwyczaj, monumentalna recepcja. Zamiast tego trafimy bezpośrednio do lobby oraz kawiarni, w których eleganckie, ale nie perfekcyjne wykończenia pozwolą nam poczuć się swobodnie i zarazem wyjątkowo. Ulokowanie kawiarni zaraz za strefą wejścia to przejaw nowego sposobu myślenia o funkcji i roli hoteli.


Renowacja The Queens Hotel w Leeds to jeden z tych projektów, które postrzegamy jako wielką szansą na wielopoziomowy rozwój naszego biura – mówi Wojciech Witek, współzałożyciel Iliard. – W jej ramach współpracujemy m.in. z cieszącym się ogromnym uznaniem, brytyjskim operatorem restauracyjnym Living Ventures. Wspólnie zaprojektowaliśmy strefy gastronomiczne tego obiektu, wypracowując dla nich najbardziej optymalne rozwiązania – wyjaśnia.

Recepcja w hotelu została zaprojektowana jako miejsce kameralne, dające poczucie komfortu oraz prywatności. W jej centralnej części znajdzie się lada recepcyjna, a nad nią odpowiednio wyeksponowana, wisząca lampa. Kominek oraz regał z książkami dodatkowo ocieplą tę przestrzeń.

Budynek hotelu The Queens wpisany jest na listę zabytków i podlega procedurom związanym z uzyskiwaniem pozwoleń konserwatorskich. Jego rewitalizacja wiąże się z całym szeregiem kwestii formalnych i konsultacji z ekspertami do spraw ochrony zabytków w Wielkiej Brytanii. – Za ich pośrednictwem konsultujemy nasze pomysły i projekty z odpowiednimi urzędami – wyjaśnia Wojciech Witek. – Dodatkowym wyzwaniem operacyjnym było dla nas wykonanie projektu zgodnie z brytyjskim prawem budowalnym. Ze względu na to, że pełnimy w projekcie funkcję Lead Architects, do naszych obowiązków należy spięcie całej dokumentacji z wszystkimi branżystami oraz czuwanie nad realizacją poszczególnych elementów. To bardzo wymagający, ale też ciekawy proces – dodaje.

Architekci z biura Iliard w hotelu zaprojektowali również sale balowe oraz przestrzenie konferencyjne, siłownię, ogólnodostępne toalety, a także planowany w przyszłości wine bar.

Pierwszy etap prac renowacyjnych ma zakończyć się latem 2021.

https://abc-restauracji.pl/artykuly/