Jak zacząć szybciej sezon w ogródku restauracyjnym lub hotelowym?

20 marca 2019 ABC Aktualności
Jak zacząć szybciej sezon w  ogródku restauracyjnym lub hotelowym?

Dużymi krokami zbliża się sezon w ogródkach restauracyjnych i hotelowych. Można go wydłużyć dzięki ogrzewaczom. Jest to świetny sposób na zwiększenie obrotów. Jednak skuteczne ogrzewanie na zewnątrz budynków stanowi duże wyzwanie. Jakie urządzenie wybrać, aby było efektywne, oszczędne i bezpieczne?

Ogrzewanie takich miejsc, jak tarasy, patio czy ogródki restauracyjne stanowi duże wyzwanie. Tradycyjne metody grzewcze, na przykład popularne parasole na gaz, często okazują się mało wydajne i drogie w eksploatacji. Rozwiązaniem problemów związanych z zapewnieniem skutecznego i ekonomicznego ogrzewania tarasowego może okazać się zastosowanie nowoczesnych urządzeń – promienników podczerwieni.

Dlaczego warto zastosować promiennik podczerwieni do ogrzewania ogródków lub tarasów?

Ogrzewanie promiennikami podczerwieni mocno różni się od tradycyjnych metod grzewczych. W tradycyjnych parasolach gazowych nośnikiem ciepła jest powietrze, które przenosi energię cieplną na osoby i przedmioty w otoczeniu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w izolowanych pomieszczeniach, przy stale utrzymywanej temperaturze. Niestety, ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki jest zawsze wypychane ku górze. W przypadku ogrzewania miejsc otwartych takich jak tarasy, patio, czy słabo zaizolowanych np. ogrodów zimowych, zapewnienie odpowiedniego poziomu ciepła przy pomocy urządzeń ogrzewających powietrze generuje bardzo wysokie koszty i nierzadko jest mało skuteczne. Ogrzane powietrze szybko ucieka do góry, a otoczenie pozostaje chłodne.

Inaczej jest w przypadku promienników podczerwieni. Urządzenia te emitują ciepło w postaci bezpiecznych promieni podczerwonych, tych samych, które wykorzystywane są podczas rehabilitacji czy w saunach. Jednak przypadku ogrzewaczy tarasowych promieniowanie jest mocniejsze. Emitowane promienie działają podobnie jak promienie słoneczne podczas zimowych dni. Mimo minusowej temperatury odczuwamy ciepło. Dlatego promienniki podczerwieni emitują ukierunkowane ciepło, ogrzewające bezpośrednio ludzi a nie powietrze. Nawet gdy na dworze jest tylko 12°C stopni, dzięki dobrej klasy promiennikom np. niemieckiej firmy Solamagic, komfort cieplny i odczuwalną temperaturę uzyskamy na poziomie ok 18-20°C. I to natychmiast po włączeniu urządzenia, bez konieczności oczekiwania na nagrzanie.

Ogrzewacz gazowy czy elektryczny?

Ogrzewacze tarasowe zasilane gazem to bardzo popularne rozwiązanie, które ma jednak sporo wad. Należą do nich między innymi konieczność częstej wymiany butli i dokonywania prac konserwacyjnych, obecność otwartego płomienia, nieprzyjemny zapach, relatywnie niska wydajność czy brak odporności na wiatr i deszcz. Poza tym, choć producenci parasoli gazowych zapewniają, że ich urządzenia również grzeją podczerwienią, udział promieniowania podczerwonego w ich pracy to jedynie około 30% – 40% (dla promiennika elektrycznego dobrej klasy to minimum 92%). Niezaprzeczalną zaletą gazowych parasoli grzewczych jest możliwość grzania bez dostępu do prądu. Natomiast promienniki elektryczne są na tyle bezpieczne, że można je śmiało stosować również wewnątrz budynków. Nawet montować na konstrukcjach drewnianych. Instalacja jest banalnie prosta, wystarczy podłączyć je do zwykłego gniazdka. Nie wymagają przeglądów i konserwacji.

A jakie są koszty ogrzewania elektrycznymi promiennikami podczerwieni?

Ogrzewanie tarasowe przy pomocy promienników podczerwieni umożliwia znaczne zmniejszenie kosztów, co przekłada się na lepszą rentowność całego obiektu. Przykładowo godzina pracy elektrycznego promiennika podczerwieni o mocy 1400W mniejszego (przy cenie prądu 70 gr/1 kW) to jedynie 98 groszy. Daje nam to ogrzewanie tarasowe za złotówkę! Jeden taki ogrzewacz renomowanej marki, ma zasięg ok 10-12 mkw. Jak widać, dzięki jednemu promiennikowi można ogrzać osoby przy sporej wielkości stole, a nawet dwóch. Dodatkowe obniżenie kosztów daje nam możliwość ogrzewania tylko wybranych stref (stolików), a nie całego tarasu czy ogródka.

Jakie ogrzewacze tarasowe sprawdzą się najlepiej?

Wybierając elektryczny promiennik podczerwieni do ogrzewania tarasowego, warto jest zainwestować w produkty najlepszej jakości. Producenci tacy, jak Veito czy Solamagic gwarantują znakomitą wydajność i szeroką ofertę, dostosowaną do potrzeb najbardziej wymagających klientów.

Veito: niezawodność i trwałość

Flagowe modele tej firmy, czyli Veito Blade 2500 i Veito Aero S 2500 doskonale sprawdzą się przy ogrzewaniu nawet w najtrudniejszych warunkach. Obydwa są wodoodporne i umożliwiają wygodne sterowanie przy pomocy pilota.

Solamagic – najwyższa jakość, największy wybór

Ten producent posiada bardzo zróżnicowaną ofertę, która obejmuje ogrzewacze tarasowe z różnymi systemami mocowania (wiszące, na ścianę, przytwierdzane do parasoli, balustrad czy poręczy) i szerokim wachlarzem kolorystyki oraz designu. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń umieszczanych w ogródkach restauracyjnych czy patio. Powinny one nie tylko działać bez zarzutu, ale również cieszyć oko. Znakomitym wyborem dla obiektów hotelowych i gastronomicznych będą produkty z serii Basic i Eco Professional – między innymi zestaw promiennikowy 2×1400 W jak również parasol grzewczy Sundowner.

Szeroką ofertę ogrzewaczy tarasowych, różnych producentów można znaleźć między innymi na stronie firmy Enerzon.