Fotowoltaika dla hoteli i restauracji

2 marca 2020 ABC Aktualności
Fotowoltaika dla hoteli i restauracji
Fotowoltaika dla hoteli i restauracji- rozmowa z Michałem Kitkowskim.
Prezesem firmy Sunsol

Michał Kitkowski, Prezesem firmy Sunsol

SunSol działa na rynku od 2013 roku i specjalizuje się w instalacjach klasy premium. Firma oferuje produkty światowych marek, takich jak SunPower, REC i Q.Cells. Zrealizowała kilkaset instalacji o łącznej mocy blisko 5300 kWp. Dodatkowo należy do wąskiego grona service-partnerów dwóch najpopularniejszych marek inwerterów na polskim rynku: SolarEdge i Fronius. Wysokie kwalifikacje SunSol potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagroda Instalator Roku 2019.

Co fotowoltaika może zaoferować branży HoReCa?

Pierwszą i najważniejszą korzyścią jest bez wątpienia ograniczenie rachunków za prąd. Hotele, restauracje, oraz ośrodki wypoczynkowe, podobnie z resztą jak inne przedsiębiorstwa, zużywają znaczne ilości energii elektrycznej. Pracujący nieustannie monitoring, klimatyzacja, ogrzewanie czy oświetlenie – to tylko niektóre z instalacji, które pochłaniają znaczne ilości prądu. Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej przedsiębiorstwo może zyskać niezależność oraz zredukować rachunki, korzystając jednocześnie z darmowej i ekologicznej energii. Warto też wspomnieć o korzyściach wizerunkowych. Obecnie coraz więcej klientów świadomie wybiera dostarczycieli usług i na znaczeniu zyskuje to, czy instytucja działa zgodnie z naturą. Założenie instalacji fotwoltaicznej będzie nie tylko korzystne dla środowiska, ale także wzmocni naszą markę.

Jak duża powinna być instalacja?

Odpowiedź jest ściśle uzależniona od potrzeb. Jeszcze do zeszłego roku przedsiębiorstwa nie mogły przechowywać nadwyżek wyprodukowanej energii (mogły je jedynie odsprzedawać, często po bardzo niskich stawkach), przez co instalacja PV mogła zaspokoić jedynie ułamek zapotrzebowania. Od niedawna przepisy uległy zmianom – teraz możliwe jest przesyłanie nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci i jej odbiór w ciągu roku. Dzięki temu firmy są w stanie w 100% zaspokoić swoje potrzeby energią słoneczną. W SunSol zawsze poprzedzamy wykonanie instalacji kompleksowym audytem. Sprawdzamy potencjał dachu, możliwe rozłożenie modułów oraz przebieg tras kablowych. Rozmawiamy też z inwestorem o wysokości obecnego zużycia, o planach inwestycyjnych mogących wpłynąć na wielkość przyszłego zużycia energii, a także o oczekiwaniach względem instalacji: estetycznych oraz technicznych.

Jak wygląda montaż instalacji?

Pierwszym etapem jest zebranie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących samego dachu. Następnie na makiecie budynku wykonanej w technologii 3D rozmieszczamy moduły w różnych konfiguracjach, aby sprawdzić, przy którym wariancie generowana będzie największa ilość energii. Dodatkowa analiza zacienienia wskazuje, które z obszarów dachu bywają zacienione, tym samym osłabiając pracę całego systemu. Po akceptacji projektu przechodzimy do montażu. Czas pracy uzależniony jest zarówno od skomplikowania instalacji, jak i warunków pogodowych. W SunSol zatrudniamy jedynie certyfikowanych i doświadczonych instalatorów – priorytetem jest precyzja wykonania, w związku z tym czas montażu całego systemu (20-40 kW) może wynieść nawet od 3 do 5 dni roboczych.

Od czego zależy cena instalacji i czy dostępne są dofinansowania?

Cena instalacji uzależniona jest głównie od 3 czynników: Marki podzespołów, Stopnia skomplikowania instalacji, Ostateczniej wielkości instalacji. Im prostszy dach oraz im więcej dostępnej powierzchni – tym szybszy, sprawniejszy i tańszy jest montaż. Większe obiekty, takie jak hotele czy restauracje, często dysponują dużymi połaciami dachów, które idealnie nadają się do montażu systemów fotowoltaicznych. Dzięki temu montaż elektrowni słonecznych w tym przypadku opłaca się jeszcze bardziej. Na cenę ma wpływ także wielkość instalacji. Wraz ze wzrostem mocy instalacji maleje jej koszt jednostkowy, przez co większe instalacje są bardziej opłacalne. Mimo istnienia kilku szeroko reklamowanych programów wsparcia dla osób indywidualnych, brakuje programów dedykowanych przedsiębiorcom. Firmy na chwilę obecną mogą liczyć jedynie na leasingi, oraz możliwość amortyzacji instalacji fotowoltaicznej. SunSol, jako sprawdzona i rzetelna firma, może zaproponować również nisko-oprocentowane kredyty z banków, z którymi współpracuje.

Jaki jest czas zwrotu takiej instalacji?

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii dla przedsiębiorstw,możliwość odliczenia podatku VAT i amortyzacji systemu oraz niższe koszty jednostkowe, czas zwrotu w przypadku hoteli, ośrodków wypoczynkowych czy restauracji wynosi średnio od 5 do 7 lat

fotowoltaika


SUNSOL SP. Z O.O. Najwyższej klasy instalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika dla hoteli i restauracji. Od projektu do gotowej instalacji. Jedynie najlepsze komponenty: Fronius, SolarEdge, Q-Cells, REC, SunPower www.sunsol.pl