Foodexpo Polfish 2019-Podsumowanie

13 czerwca 2019 ABC Aktualności
Foodexpo Polfish 2019-Podsumowanie

PROFESJONALIŚCI Z BRANŻY SPOŻYWCZEJ I GASTRONOMICZNEJ W GDAŃSKIM AMBEREXPO

140 wystawców z 13 krajów. Wiodący polscy producenci, przetwórcy, importerzy ryb i owoców morza. Zakłady mleczarskie, producenci opakowań, systemów do etykietowania, profesjonalnej chemii, systemów do magazynowania, a także profesjonalne wykłady, seminaria i konferencje przyciągnęły pod koniec maja do Gdańska ponad 4 tysiące branżowych zwiedzających z 23 krajów. Tegoroczne imprezy targowe były odpowiedzią na zainteresowanie i zapotrzebowanie odbiorców.  Świadomych konieczności zbliżenia się do natury i dbałości o zdrowie oraz poszukujących artykułów wyjątkowych.
POLFISH 2019

Te odbywające się w cyklu dwuletnim, jedyne w Polsce i jedne z największych w Europie Środkowej specjalistyczne targi branży rybnej. Stanowią prezentację szerokiej oferty produktów rybnych, maszyn, urządzeń, opakowań, środków utrzymania czystości, pojazdów specjalistycznych i usług. W tegorocznym wydarzeniu, oprócz tradycyjnych produktów świeżych, mrożonych, konserwowych, wędzonych i marynowanych, znalazły się też rybne wyroby garmażeryjne i typu convenience. Z zakresu akwakultury obecne były firmy zajmujące się hodowlą dorady, okonia morskiego, karpia, pstrąga oraz producenci pasz, systemów do przechowywania i transportu ryb oraz urządzeń i sprzętu do hodowli. Targi były świetną okazją do prezentacji ciekawych nowości rynkowych. Do takich należy choćby konserwa premium z dziko żyjącego tuńczyka błękitnopłetwego poławianego tradycyjną metodą ALMADRABA, czy produktów nie zawierających konserwantów, substancji słodzących i barwników (m.in. śledź w galarecie oraz śledź w sosie pomidorowym).

Targi stanowią także doskonałą okazję do podniesienia poziomu swojej branżowej wiedzy specjalistycznej. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się przygotowana przez Marine Stewardship Council konferencja „Wiarygodność i gwarancja pochodzenia ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów” oraz workshop firmy GLOBALG.A.P. „Certyfikacja hodowlanych ryb i owoców morza zgodnie ze standardem GLOBALG.A.P. Dlaczego warto stosować logo GGN na produktach?”

Foodexpo Polfish 2019

FOODEXPO 2019

Na odbywających się po raz drugi w synergii z targami POLFISH targach FOODEXPO swoją ofertę prezentowali producenci i dystrybutorzy napojów, przypraw, mąki, produktów cukierniczych, zup czy win. Z sektora mleczarskiego (targi Mleczna Rewia) w Targach uczestniczyły czołowe polskie zakłady i spółdzielnie mleczarskie (SM Mleczwart, SM Września, KeSeM, OSM Maluta, OSM Czarnków). Dzięki wieloletniej współpracy i wsparciu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, udział producentów i firm związanych z przetwórstwem produktów mlecznych dofinansowany był z Funduszu Promocji Mleka.

Obok produktów mleczarskich, zbożowych i dietetycznych, swoją prezentację miały także produkty regionalne w ramach projektu Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie – produkty małych i średnich firm, płody z farm i hodowli ekologicznych, lokalne przetwórnie i gospodarstwa.

NOWE TECHNOLOGIE

Targi to przede wszystkim okazja do zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Jest to również szansa na nawiązanie ważnych dla rozwoju firmy kontaktów handlowych. W tym roku w ofercie targowej można było znaleźć innowacyjne urządzenia wędzarnicze. Systemy chłodzące i pakujące, sprzęt do utylizacji odpadów, wyposażenie dla gastronomii i sklepów oraz przedsiębiorstw oferujących kompleksowe projektowanie linii technologicznych i wdrażania systemów produkcyjnych. Firmy zaoferowały ponadto: odzież jednorazową, obuwie, rękawice, okulary ochronne, środki czyszczące, urządzenia myjące i suszące, pojemniki i opakowania dla przetwórstwa i firm cateringowych, samochody dostawcze i użytkowe dla gastronomii, najnowsze rozwiązania w transporcie spożywczym – monitoring pojazdów, innowacyjne oprogramowania i agregaty chłodzące oraz sklepy mobilne.

WYNIKI KONKURSÓW | POLFISH 2019
KATEGORIA TECHNOLOGIA
MEDAL MERCURIUS GEDANENSIS
 • PHUP CLEVRO Robert Klemba za tunelową myjkę puszek i słoików XMS – 1200
 • Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Koszalińska za Patroszarkę próżniową dla całych lub odgłowionych karpi i innych karpiowatych
KATEGORIA PRODUKT RYBNY
GRAND PRIX MERCURIUS GEDANENSIS
 • Przetwórstwo Rybne „ŁOSOŚ” Sp. z o.o. za suma w oleju z rodzynkami 110 g
MEDAL MERCURIUS GEDANENSIS
 • CONTIMAX S.A. za Łososia plastry 100 g N/Z Connoisseur
 • SoNa Sp. z o.o. za dorsza na cebulce z ziemniaczkami
WYRÓŻNIENIE MERCURIUS GEDANENSIS
 • NICKAL S.A. za filety śledziowe matjas w kawałkach

PUCHAR MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ
ZA NAJLEPSZY PRODUKT TARGÓW POLFISH 2019
 • Polski Karp Sp. z o.o. za koftę z karpia i ciecierzycy w 3 smakach (pikantna, ziołowa, klasyczna)

WYNIKI KONKURSÓW | FOODEXPO 2019

GRAND PRIX MERCURIUS GEDANENSIS
 • Spółdzielnia Mleczarska “Mleczwart” w Wartkowicach za Serek z Wartkowic kub. 200 g z burakiem, szpinakiem, czarnuszką, chrzanem, kiełkami rzodkiewki
MEDAL MERCURIUS GEDANENSIS
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska MALUTA w Nowym Dworze Gdańskim za Maluta jogurt śmietankowy bez laktozy 220 g
 • Spółdzielnia Mleczarska Września za serek śmietankowy ręcznie wyrabiany
 • Zakład Produkcji Spożywczej  Stefan Skwierawski za Borówkę z Gruszką po pomorsku
 • Pomorski Browar Tradycyjny za Piwo Starogdańskie Classic (pomorskie tradycyjne)
WYRÓŻNIENIE:
 • Kujawska Spółdzielnia Mleczarska we Włocławku za twaróg klinek tłusty z ziołami – z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie za kaszkę mannę z jagodami
 • TAKFOODS Anna Jaeschke za chałwę sezamową naturalną
PUCHAR MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
DLA NAJLEPSZEGO WYSTAWCY TARGÓW FOODEXPO 2019
 • TAKFOODS Anna Jaeschke
NAGRODA SPECJALNA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska MALUTA z Nowego Dworu Gdańskiego za wytwarzanie żywności wysokiej jakości   
PUCHAR PREZESA KRAJOWEGO ZWIĄZKU SPÓŁDZIELNI MLECZARSKICH ZWIĄZKU REWIZYJNEGO
za wysoką jakość produktów mlecznych, lubianych i docenianych przez konsumentów
 • Kujawska Spółdzielnia Mleczarska we Włocławku

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie
 • Spółdzielnia Mleczarska Września
 • Spółdzielnia Mleczarska “Mleczwart” w Wartkowicach
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska MALUTA z Nowego Dworu Gdańskiego
KOLEJNA EDYCJA: 26-28 maja 2021
WIĘCEJ INFORMACJI: www.polfishtargi.pl, www.foodexpo.pl
PATRONATY HONOROWE 2019:

POLFISH 2019 | Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska

FOODEXPO 2019 | Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska