Beton architektoniczny w restauracji hotelu i ogrodzie

17 kwietnia 2019 ABC Aktualności
Beton architektoniczny w restauracji hotelu i ogrodzie

Beton architektoniczny

Przyjazna atmosfera i wystrój sali jest sprawą wysokiej rangi zarówno dla gastronomów, jak i gości restauracji, lobby czy hotelu. Ta przestrzeń to miejsce kulinarnych doznań, spotkań, rozrywki, odpoczynku. Miejsce, które powinno nieść pozytywne skojarzenia, wprowadzać w dobry nastrój. To miejsce, w którym po prostu chce się przebywać. Stąd u gastronomów dbałość nie tylko o funkcjonalność, lecz także o wygląd lokalu. Piękna roślinność z pewnością wywoła mnóstwo pozytywnych emocji. Zaprasza do środka lub wprowadzi zieleń do miejsca pozbawionego roślinności – np. miejskiego ogródka zlokalizowanego na wydzielonej części chodnika, betonowego placu, skweru.

Donice z betonu architektonicznego wydają się być wręcz idealne do tego typu zastosowania. Z uwagi na materiał, z którego zostały wyprodukowane, donice przetrwają warunki atmosferyczne, będą współgrały z elementami architektury, co równie ważne nikt ich nie ukradnie, zdewastuje. Producent donic i wyrobów z betonu architektonicznego – firma Contractors w swojej ofercie produktowej posiada m.in. donice ogrodowe o różnych wymiarach oraz płyty na nawierzchnie ogrodowe, tarasy, chodniki.

Beton architektoniczny jest bezpiecznym i trwałym materiałem. Powierzchnia gotowych wyrobów może być gładka lub mieć widoczne przebarwienia i smugi czy tzw. wżery, podkreślające ich organiczne pochodzenie. Do mieszanki betonowej czasem dodaje się barwiące domieszki, w konsekwencji wyroby końcowe mogą być różnokolorowe. Poza naturalnym kolorem (jasnoszarym) beton architektoniczny Contractors zamówić można jeszcze w kolorze bielonym, ciemnoszarym, antracycie, ceglastym, rdzawym i bardzo modnym ostatnio kolorze CORTEN.

Beton architektoniczny może być wykorzystywany zarówno do aranżacji wnętrz, jak i otoczenia zewnętrznego. Są też niezwykle przydatne do wydzielania fragmentów otwartych przestrzeni publicznych.

Donice w restauracjach i ogródkach

Uprawianie roślin w donicach ma wiele zalet. Nie tylko umożliwia częste zmiany dekoracji, a ponadto dodatkowo pozwala wprowadzić zieleń do miejsc pozbawionych roślinności. Donice z ozdobnymi roślinami są też dobrym rozwiązaniem na nowych inwestycjach, w których zieleń nie zdążyła się jeszcze rozrosnąć. Gdy już posadzone rośliny osiągną docelową wielkość, donice można przestawić w inne miejsce.

Planując wykorzystanie donic na uprawę roślin, należy pamiętać, że im bardziej mają rozbudowany system korzeniowy, tym więcej ziemi musi pomieścić pojemnik. Wielkość donic powinna być więc dostosowana do rozmiarów bryły korzeniowej posadzonych w nich roślin.

W ofercie firmy Contractors mamy do wyboru donice o różnych wymiarach, blisko 20 różnych wzorów m.in. 40x40x40 cm, 50x50x50 cm, 60x60x60 cm, 100x50x50 cm, 80x80x70 cm, 80x100x50 cm. W tych najmniejszych można stworzyć np. efektowne, ziołowe czy wiosenne ogródki z tulipanami czy narcyzami, a w największych dobrze będą się czuły dorodne krzewy ozdobne i iglaki. Proste zaś, kubistyczne kształty tych okazałych donic sprawią, że każda przestrzeń zyska nowoczesny wygląd.

Donice firmy Contractors produkowane są metodą ręczną, dzięki czemu każda jest unikatowa – ma inaczej rozłożone na zewnętrznej powierzchni barwy, pory i wżery. Innowacyjna technologia produkcji betonu sprawia, że donice są wodoszczelne. Aby były odporne na działanie warunków atmosferycznych i niską temperaturę, w dnach donic znajduje się otwór odpływowy, który musi pozostać drożny. Na dnie donicy wystarczy umieścić warstwę drenażową (najlepiej z ogrodowego keramzytu) i przykryć ją geowłókniną. Zapobiegnie ona przedostawaniu się ziemi do drenażu i następnie do otworu odpływowego.

Donice na placach i deptakach osiedlowych

W miejscach wyłożonych kostką lub płytami betonowymi naturalnej zieleni zwykle jest niewiele. Wówczas doskonałym rozwiązaniem są rośliny w estetycznych donicach betonowych. Ich naturalna kolorystyka nie konkuruje z barwami kwiatów, a proste kształty – z pokrojem roślin. Natomiast duży ciężar wypełnionych ziemią donic zapobiega przewróceniu ich przez silne wiatry. Ryzyko kradzieży też jest niemożliwe.

Odpowiednio ustawione donice mogą tworzyć swego rodzaju ogrodzenie np. zacisznych kącików z ławkami, dzięki czemu wydzielą ukwiecone miejsce wypoczynku. Takie rozwiązania sprawdzają się też przy placach zabaw dla dzieci. Donicę, siedzisko, ławkę można zestawić z koszem na śmieci i stojakiem na rower, wszystkie elementy wykonane z betonu architektonicznego.

Inne zastosowanie donic betonowych to m.in. zamykanie dla ruchu kołowego uliczek czy ścieżek. Taki „płot” z kolorowymi roślinami znakomicie zastąpi tradycyjne słupki i łańcuchy oraz stanie się niepowtarzalną dekoracją.

Płyty na chodniki i ścieżki

Płyty ogrodowe z betonu architektonicznego to prefabrykowane elementy przeznaczone do aranżacji placów, chodników i ścieżek. Z powodzeniem można też wykorzystać je do podniesienia terenu, zabezpieczenia skarpy czy wyeksponowania dekoracyjnych nasadzeń. Dobrze się prezentują zarówno ułożone na tle zielonej murawy, jak i w zestawieniu z naturalnymi materiałami, np. drewnem czy drobnymi kamykami.

Płyty ogrodowe firmy Contractors, podobnie jak donice, wykonuje się metodą ręczną. Nie ma więc dwóch płyt o identycznie rozłożonych barwach, porach i wżerach. A to sprawia, że każda płyta jest unikatowa.

Do wyboru są płyty kwadratowe (60×60 cm, 80×80 i 100×100 cm) oraz prostokątne (50×100 cm, 25×120 cm, 60×120 i 80×120 cm) w grubości 6 i 8 cm. Można zamówić także krawężniki i stopnie z betonu architektonicznego oraz płyty dostosowane do indywidualnych potrzeb. Faktura powierzchni może być gładka, porowata, szczotkowana i groszkowa. Dwie ostatnie to struktury antypoślizgowe, które szczególnie dobrze będą sprawdzać się na ścieżkach, chodnikach.

Poza naturalnym kolorem (jasny szary) w ofercie firmy jest jeszcze beton bielony, ciemny szary, antracyt, ceglasty, rdzawy.

Płyty betonowe układa się na podbudowie z tłucznia i wysiewce. Grubość poszczególnych warstw zależy od stabilności podłoża i przewidywanych obciążeń nawierzchni.

Bogactwo oferty produktowej firmy Contractors pozwala nadać danemu miejscu piękny wygląd i niezwykły klimat.


Artykuł sponsorowany firmy Contractors. Producenta płyt betonowych oraz donic z betonu architektonicznego www.contractors.pl
Prezentacja firmy Contractors www.abc-restauracji.pl/firmy/contractors/