Prowadzenie restauracji nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ w dużej mierze uzależnieni jesteśmy od opinii klientów. A w dzisiejszych czasach zła opinia szybko się roznosi przez Internet, przez co nasz biznes może być zagrożony. Wystarczy bowiem, że jeden klient wyrazi swoje niezadowolenie, by inni się o tym dowiedzieli i zrezygnowali z wizyty w naszym lokalu. Dlatego też warto – poza profesjonalnymi i przeszkolonymi pracownikami – posiadać najlepszy sprzęt, taki, który minimalizuje ryzyko, że przygotowane potrawy będą niesmaczne. Jednym z najważniejszych jest piec konwekcyjno-parowy. Co to takiego i jaki wybrać?
Jak piec konwekcyjno-parowy działa?
Piec konwekcyjno-parowy to następca pieca konwekcyjnego, cechujący się o wiele większymi możliwościami niż poprzednik. To udana ewolucja, urządzenie niezbędne w każdej kuchennej restauracji. Jak działa? Za wszystko odpowiada skomplikowany system, który pozwala na wielokrotne przetłaczanie gorącego powietrza przez komory. Przez cały ten czas zachodzi proces, podczas jakiego powietrze przepuszczane jest przez filtry oczyszczające je z drobinek tłuszczu. To w konsekwencji sprawia, że w komorze nie dochodzi do przenikania się zapachów.
Dzięki poziomej cyrkulacji powietrza zapewnione jest równomierne rozmieszczenie temperatury, a dodawana do komory para wodna zapobiega wysuszaniu się potraw, jak i wpływa na szybszy proces obróbki termicznej.
Dlaczego warto go mieć?
Odpowiedź jest prosta – bo pozwala na wszystko! A dokładnie na wszelkie czynności związane z obróbką termiczną. Co się kryje za tym pojęciem? Każdy sposób przyrządzania potraw, a więc gotowanie (także na parze) pieczenie w wysokich i niskich temperaturach, grillowanie, smażenie, a także blanszowanie i regenerację gotowych dań.
Piec konwekcyjno-parowy pozwala na eksperymenty, co na pewno ucieszy kucharzy z fantazją, bo można tworzyć różne kombinacje przy wykorzystaniu suchego powietrza i pary. Za sprawą pieca oszczędzamy też czas, bo nie jesteśmy zmuszeni pilnować i doglądać potraw. A co więcej, dzięki opisanej wcześniej zasadzie działania (komory), nie dochodzi do wymieszania się zapachów, więc możemy naraz przygotowywać mięsa, warzywa czy ryby.
Jaki piec wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Każda restauracja jest inna, a więc dobór pieca konwekcyjno-parowego to kwestia indywidualna. Przed kupnem więc powinniśmy rozwiać najważniejsze wątpliwości, aby sprzęt rzeczywiście sprawdzał się jak najlepiej. Pomocne mogą być pytania, które znajdą Państwo poniżej.
● Jaka jest wielkość lokalu? Ile potraw dziennie serwujemy?
W każdym punkcie gastronomicznym, niezależnie od tego, czy mówimy o małym, osiedlowym barze, czy luksusowej, drogiej restauracji, trzeba odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów. W ten sposób dobieramy sprzęt i ilość personelu (kucharzy, kelnerów itd.), jaka poradzi sobie z obsługą. Z tego też względu nie da się jednoznacznie określić jednego uniwersalnego pieca konwekcyjno-parowego pasującego do każdego lokalu. Nikt tego też za nas nie zrobi, musimy więc przed wyborem dokładnie przeanalizować profil działalności, a szczególnie to, ile serwujemy dań. Jednocześnie warto tu uwzględnić przyszłe lata, czyli nie tylko obecne potrzeby, ale również te, które mogą pojawić się w najbliższym czasie. Być może będziemy chcieli rozszerzyć swoją działalność, powiększyć lokal, a więc lepiej zainwestować w bardziej zaawansowane urządzenie.
● Podstawowe funkcje czy może coś więcej?
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie tekstu, piece konwekcyjno-parowe pozwalają na wiele zadań (m.in. grillowanie, gotowanie na parze, pieczenie, smażenie itd.), ale niektórzy producenci poszerzają swoją ofertę i dodają do swoich urządzeń nowe technologie (np. easy cooking). Wiadomo, że w wielu lokalach te funkcje nie będą przydatne lub używane bardzo rzadko, ale w innych mogą niezwykle usprawnić pracę. Warto więc sprawdzić ofertę różnych firm, by poznać nie tylko klasyczne rozwiązania, ale i te nowatorskie.
● Czy nasz personel ma doświadczenie z takimi urządzeniami?
To kolejne ważne pytanie, bo dostępne są piece obsługiwane manualnie bądź cyfrowo. Te drugie mogą być bardziej lub mniej zaawansowane, a więc musimy wiedzieć, na jakim poziomie w tym zakresie są nasi pracownicy. Chociaż większość cyfrowych urządzeń wyposażonych została w czytelne panele sterujące, to niekiedy zdarza się, że nauka obsługi może zająć trochę czasu, co na przykład w szczycie sezonu, gdy nasz lokal odwiedza dużo gości, może być trochę problematyczne.
● Na gaz czy na prąd?
Do wyboru mamy urządzenia gazowe i elektryczne. Z jednej strony mają tu znaczenie ogólne koszty, choć trudno wskazać na bardziej oszczędne rozwiązanie – z tego względu, że przykładowo gaz jest tańszy, ale zakup tak zasilanego sprzętu bywa droższy. Z drugiej strony wybór i tak determinuje, jakiego rodzaju układ zasilający posiada punkt gastronomiczny. Tylko osoby, które planują wyposażenie kuchni od zera, mogą sobie pozwolić na rozmyślanie, która opcja będzie korzystniejsza.
● Cena czy marka?
Przedział cenowy jest dość duży, bo dostępne piece kosztują od około 5 do 90 tys. zł. Jednak nie zwracajmy uwagi tylko na koszty, a również na to, jakie firmy oferują swoje modele. Od tego bowiem zależy funkcjonalność urządzenia, jego ekonomiczność, a także to jaka będzie jakość wykonania pieca. Czasem więc lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewność, że inwestujemy w sprawdzony, ceniony przez innych restauratorów, produkt. Jedno jest pewne – każdy lokal gastronomiczny zyskuje, inwestując w piec konwekcyjno-parowy. Dalej zaś jest więcej pytań, na które każdy, kto planuje kupić ten sprzęt, powinien sobie odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże dobrać najlepsze, idealnie dopasowane do profilu działalności, urządzenie.