„Miło gonić kłębek wełny, miło w słonku futro grzać. ale kiedy kot jest senny
– po prostu idzie spać”
Jedna ani kot ani pies ani inny nasz futrzasty czy skrzydlaty domownik nie śpi cały czas. Jest aktywny, a skoro tak to jest też zainteresowany zabawą. Warto więc pomyśleć jak sprawić mu radość i obdarować czymś, co pobudzi jego inteligencję i aktywność.
Największą popularnością jeśli chodzi o prezenty dla czterołapych ulubieńców cieszą się…zabawki. Zanim jednak przejdziemy do rodzajów zabawek, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: po co psu czy kotu (chomikowi, papużce czy królikowi) zabawki. Czy to tylko nasz wymysł czy może jednak realna potrzeba?
Największymi zwolennikami zabawek są psy. Właściwie przez całe swoje życie wykazują chęć do zabawy, najchętniej z udziałem ukochanego opiekuna. Dzięki wspólnej zabawie zwierzęta socjalizują się, uczą się radzenia sobie z nowymi sytuacjami, ćwiczą odpowiednie (oczekiwane przez nas) zachowania i oczywiście budują więź z ludzkim przyjacielem. W dodatku wspólna zabawa pozwala psom – szczególnie młodym – na rozładowanie nadmiaru energii i na odprężenie. Zabawki wpływają też pozytywnie na rozwój psich zmysłów, inteligencję, spostrzegawczość, równowagę i spryt.
Jak dobrać odpowiednią zabawkę? Właściwą odpowiedź podsunie nam sam zainteresowany. Psy bowiem, tak jak ludzie, mają swoje zainteresowania i swoje preferencje. Jedne wiec wybiorą wspólną zabawę piłką czy frisbee a inne spokojniejszą, bardziej wyciszającą matę węchową.
Zabawki dla psich przyjaciół dzielimy na kilka kategorii. Mamy więc:
1. Typ Kong – w różnym rozmiarze, który dobieramy do wielkości psiaka (inny dla yorka a inny dla owczarka niemieckiego). Czym jest Kong? To gumowa zabawka w kształcie bałwanka, wykonana z bardzo wytrzymałej a jednocześnie nieszkodliwej lanej gumy kauczukowej. Gryzak jest pusty w środku, dzięki czemu można go wypełnić ulubionymi przysmakami co pobudza myśliwski instynkt naszego czworonoga.
2. Gryzaki gumowe i naturalne – pozwalają psu na bezkarne gryzienie co – przede wszystkim u szczeniąt – stymuluje rozwój dziąseł i zębów. A my mamy podwójną radość: ze szczęścia naszego psa i z…uratowanych przed jego zębami mebli czy butów…
3. Szarpaki w formie lin – powinny być wykonane z wysokiej jakości liny, najlepiej połączonej z kawałkami drewna lub poroża zwierzęcego. Szarpaki pozwalają psu na zabawę samodzielną (czyli gryzienie, które rozładowuje stres a dodatkowo twarde włókna liny działają podobnie do nici dentystycznych) jak i z opiekunem lub innym psem. Nasz pupil sprawdza w ten sposób swoją siłę i wytrzymałość.
4. Pluszaki – z założenia mają być czymś w rodzaju przytulanki, jednak największą radość nasi pupile mają z rozszarpania zabawki…No cóż, w końcu ich przodkowie to wilki a instynkt myśliwego drzemie w każdym psiaku.
5. Piłki – najlepiej wybrać te, które są wykonane z mocnej, dobrej jakości gumy. Psy uwielbiają aportować gdyż zaspokaja to ich instynkty łowieckie. Natomiast piłka na przysmaki zmusza naszego podopiecznego do wysiłku intelektualnego – trzeba przecież dotrzeć do ukrytych wewnątrz przysmaków.
6. Maty węchowe – rodzaj wycieraczki z zawiązanymi kawałkami pociętego materiału, w którym chowamy smaczki. Szukanie stymuluje umysł i nos naszego przyjaciela.
Jednak nie tylko psy lubią zabawę. Wbrew obiegowej opinii, że koty większość czasu śpią, to i one bardzo chętnie biorą udział we wspólnych zajęciach – szczególnie tych ruchowych.
Należy pamiętać, że koty to urodzeni myśliwi, a ich instynkt łowiecki nadal jest bardzo mocno rozwinięty. Stąd też nasi koci przyjaciele nader chętnie polują…Jeśli nie zapewni się im odpowiednich zabawek, ofiarą ich myśliwskich zapędów mogą paść domowe akcesoria lub…my sami.
Wybierając zabawki dla kota warto wziąć pod uwagę, że trzeba nie tylko stymulować rozwój ruchowy naszego pupila lecz także intelektualny. Odpowiednio dobrane zabawki urozmaicają życie naszego ulubieńca, dbają o jego kondycję i wyostrzają zmysły. Zaś podczas nieobecności opiekuna zapewniają poczucie bezpieczeństwa i stabilności, tak bardzo potrzebne naszemu mruczkowi.
Możemy więc wybrać dla naszego mruczącego przyjaciela:
1. Zabawki interaktywne – zwiększają ciekawość kota, rozwijają inteligencję i pozytywnie wpływają na umysł. Pozwalają kotu zdobywać nowe doświadczenia i uczyć się.
2. Tunele – pozwalają kotu na zaspokajanie naturalnego instynktu jakim jest bieganie i chowanie się. Pozwala mruczkowi wyszaleć się lecz może być także zacisznym schronieniem gdy koci pupil potrzebuje chwili spokoju.
3. Pluszaki – najczęściej w formie myszek czy rybek, choć bywają też inne np. jednorożce. Służ do przytulania, ale także do…polowań. Nie raz pluszowa myszka zostanie podrzucona, złapana i – typowo po kociemu – skopana tylnymi łapkami. Mówiąc krótko kot potraktuje ją tak, jak potraktowałby prawdziwą mysz…
4. Wędki dla kota – często z kolorowymi piórkami, małymi piłeczkami, ogonem z futerka itp. Pozwala ona na trening koncentracji i zwinności naszego sierściucha. Pozytywnie wpływa na zdrowie i pozwala rozruszać naszego małego leniwego tygrysa….
Gdy myślimy o zabawkach dla pupili najczęściej chodzi nam właśnie o wspomniane wyżej psy i koty. Warto jednak pamiętać, że również gryzonie i ptaki lubią się bawić.
Zabawki dla gryzoni muszą zaspokajać ich naturalny instynkt gryzienia, a także chowania się i kopania. Mamy wiec do wyboru:
1. Gry strategiczne – zwierzak musi odnaleźć schowany przez opiekuna przysmak. Gry mają różne stopnie trudności co pozwala na stały rozwój podopiecznego i pobudza jego aktywność.
2. Sizalowe gryzaki i wiklinowe kule – pozwalają na zaspokojenie potrzeby gryzienia. Wykonane są z bezpiecznych i trwałych materiałów.
3. Tunele – podobnie, jak w przypadku kotów, pozwalają na zabawę i na odpoczynek. Zapewniają też schronienie i wyciszenie.
4. Kołowrotki do biegania – pomagają wyładować nagromadzoną energię, zapewniają potrzebną dawkę ruchu.
Również nasi pierzaści przyjaciele potrzebują zabawek. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ptaki cechuje wysoka inteligencja i spryt. Warto więc zapewnić im odpowiednią stymulację intelektualną. Czym więc mogą się bawić? Wśród licznych propozycji możemy wybrać:
1. Przedmioty wiszące np. liny jutowe – wykonane z elementów drewnianych, z korka, skóry, juty lub kul wiklinowych. Ptaki lubią je badać i rozbierać na kawałki, co stymuluje ich rozwój intelektualny i zajmuje czas.
2. Obręcze, mostki, drabinki – można się na nie wspinać, siadać na nich, dziobać je.
3. Drabinki i huśtawki – to właściwie bardziej sprzęt gimnastyczny niż zabawki. Pozwalają naszym opierzonym podopiecznym na ćwiczenia fizyczne, utrzymanie kondycji i odpowiedniej wagi.
4. Interaktywne gry – wszelkiego rodzaju układanki, przekładanki, puzzle, drewniane klocki. Skrzydlaci podopieczni, w szczególności papugi, uwielbiają tego typu rozrywkę. Bardzo szybko też się uczą co sprawia im wyraźną przyjemność.
5. Szarpaki – z bibuły cz bawełny, oczywiście odpowiednio spreparowanej; również sprawią naszym ptasim przyjaciołom wiele radości. Cóż bowiem fajniejszego niż szarpanie dziobem….
Warto pamiętać, że wszystkie zabawki powinny być wykonane z naturalnych materiałów: traw, nasion, patyków, naturalnie barwionej bibuły.
Oczywiście wszystkie przedstawione wyżej propozycje są tylko…propozycjami. Nie każdemu z naszych zwierzęcych domowników wszystko musi się spodobać. Warto jednak wybrać ze dwie czy trzy różne propozycje by przekonać się co sprawdzi się w przypadku naszego przyjaciela. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza zabawka nie zastąpi czasu wspólnie spędzanego ze swoim opiekunem!
Zespół Sklepu Carmen
Czego NIE KUPOWAĆ
1. Lusterek dla ptaków – widok odbicia sprawia, że ptak się denerwuje.
2. Dzwoneczków, zabawek wydających głośne i piskliwe dźwięki – zwierzęta mają zdecydowanie lepszy słuch niż my i ciągłe dzwonienie, brzęczenie może stresować.
3. Zabawek barwionych farbami – mogą być trujące dla naszych podopiecznych.