Założyciele Pszesłomek to zespół młodych, zaangażowanych w ochronę planety ludzi. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego produktu?
Inspiracją do rozpoczęcia naszego projektu był artykuł o uchwaleniu przez Parlament Unii Europejskiej tzw. „single use plastic ban” – dyrektywy zakazującej wprowadzania do obrotu dziesięciu produktów jednorazowego użytku wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że na szczycie listy najczęściej znajdowanych odpadów plastikowych na plażach i w morzach jest plastikowa słomka. Szacuje się, że w Polsce dziennie zużywa się aż 3 mln słomek. Przyjmując, że słomka ma średnią długość 20 cm łatwo policzyć, że gdyby połączyć wszystkie słomki zużyte jednego dnia, miałyby one łączna długość 600 km -prawie tyle ile z Gdańska do Zakopanego!
Wszyscy naokoło mówią o ekologii, czym Państwa produkt wyróżnia się na tle innych?
Pszesłomki to polska marka, która dołącza do światowej ekorewolucji walczącej z plastikiem jednorazowego użytku. Nasze ekologiczne słomki wykonane są z łodyg pszenicy, surowca naturalnego, który nie zaśmieca Ziemi i oceanów. To co wyróżnia nas na tle innych, to fakt, że nasze słomki są w 100% kompostowalne w warunkach naturalnych. To bardzo ważne, ponieważ, aby nasz produkt “zniknął” z powierzchni ziemi, nie potrzebuje on dodatkowych bodźców zewnętrznych jak odpowiednia wilgotność i temperatura – tego potrzebują produkty biodegradowalne jak PLA. Pszesłomki wystarczy wyrzucić do brązowego worka na bio śmieci. Podsumowując – z Pszesłomek możemy pić z czystym sumieniem, bez negatywnego wpływu na środowisko.
Gdybyście mieli Państwo w kilku słowach opisać zalety Pszesłomek by zachęcić do ich zakupu to jakie by one były?
Przede wszystkim nasza słomka ze słomy jest wolna od wszelkich szkodliwych dla środowiska czynników pochodzących z tworzyw sztucznych. Do jej produkcji nie używamy żadnej chemii, słomka nie jest niczym powlekana, i tylko dzięki swoim naturalnym właściwościom nie rozmięka i nie łamie się pod wpływem nasiąkania. Pszesłomka nadaje się także do każdego typu napojów, także do tych gorących, nie wpływając na ich smak. Wartym podkreślenia jest również fakt, że nasza słomka jest “zero waste” – po jej użyciu wyrzucamy ją do kompostowalnych odpadów, a słomka rozłoży się w kilka tygodni. Wszystkie wymienione powyżej cechy Pszesłomek pokazują, iż słomki ze słomy są najlepszą naturalną alternatywą dla plastikowych słomek.
Coraz więcej ludzi ma świadomość zagrożeń płynących z konsumpcyjnego stylu życia. Co możemy zrobić aby chronić naszą planetę?
W tym przypadku ważne jest dalsze budowanie świadomości, edukacja i dostarczanie prostych rozwiązań. I to właśnie proste rozwiązania są kluczowe do zmiany nawyków. Jesteśmy przyzwyczajeni do plastikowych słomek, kubków czy sztućców, które nadal można znaleźć w wielu restauracjach i barach. Zastąpienie tych plastikowych produktów alternatywnymi, najlepiej kompostowalnymi materiałami to pierwszy duży krok do zminimalizowania szkód,, które wyrządzamy naszej planecie. Naszym zadaniem jest dostarczenie takich produktów na rynek, aby klient nie odczuwał dyskomfortu podczas ich użytkowania, jak w przypadku słomki z papieru, która po krótkim czasie spędzonym w napoju zaczyna rozmiękać i się łamać.
Pszesłomki to nowa marka i nowy produkt na polskim rynku. Czego możemy się spodziewać w 2020 roku i jakie macie dalsze plany rozwoju?
Z dużym optymizmem patrzymy w przyszły rok. Na 2020 mamy ambitne plany – po pierwsze dalszy rozwój głównego produktu, czyli eko słomek. Po drugie odświeżenie marki Pszesłomki oraz zbudowanie nowej odsłony naszej strony internetowej www.pszeslomki.pl . Trzecim priorytetem jest poszerzenie naszej oferty o kolejne produkty wykonane z ekologicznych materiałów. Mamy przygotowane jeszcze kilka niespodzianek, jednak kluczowe są dla nas te 3 priorytety.
Zachęcamy więc wszystkich do korzystania z Pszesłomek. Produktu, który jest nie tylko ekologiczny ale i elegancki – pięknie prezentuje się na barze, w szklance lub jako naturalny akcent wystroju wnętrz.
Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://pszeslomki.pl oraz obserwowania naszego fanpage na Facebooku i Instagramie @Pszeslomki.